Zainstaluj nawigację rowerową MAPY.CZ, która poprowadzi Cię wybraną trasą.
Każdy nasz rower wyposażony jest w uchwyt na telefon.
Trasa 1
LEŚNA TRASA Z NIEZDROWIC WOKÓŁ ZALEWU PŁAWNIOWICE
Trudność: trasa łatwa
Dystans: 32 km
Łatwa, płaska, trasa zaczyna się w NIEZDROWICACH – najpiękniejszej wsi opolskiej 2021 roku.
Szlak prowadzi przez piękne lasy szutrami leśnymi oraz drogą asfaltową o małym natężeniu ruchu.
W PŁAWNIOWICACH warto zobaczyć Pałac Ballestremów.
Po dotarciu nad zalew zobaczymy panoramę jeziora gdzie można odpocząć w smażalni ryb PANORAMA lub kontynuować jazdę piękną ścieżką wokół jeziora. Po drodze miniemy przystań jachtową, dużą plażę w Niewieszach oraz kilka miejsc oferujących posiłki, desery i napoje chłodzące.
Po powrocie do wsi NIEZDROWICE można odpocząć nad jeziorkiem z rajską plażą lub przy nowej tężni, zwiedzić ścieżkę edukacyjną o pszczołach i historii kanału gliwickiego oraz lokalną pasiekę GUCIO.
Trasa 2
ŚLASKA SZWAJCARIA , PARK MINIATUR, GÓRA ŚW. ANNY, PAŁAC ŻYROWA
Trudność: przewyższenia 461m w górę, 461 m w dół
Dystans: 42 km
Bardzo atrakcyjna trasa o górskim charakterze, pełna podjazdów i zjazdów, idealna pod rower elektryczny.
Prowadzi przez najpiękniejsze miejsca PARKU KRAJOBRAZOWEGO GÓRA ŚW. ANNY.
Z bardzo ładnego rynku w Leśnicy ruszamy do miejscowości CZARNOCIN zwanego Śląską Szwajcarią, gdzie pięknymi wąskimi jarami i drogą leśną dojedziemy do rezerwatu GRAFIK.
Po wyjeździe z rezerwatu dotrzemy do zabudowań Czarnocina gdzie zobaczymy prawdziwie górską panoramę. Szybki zjazd asfaltem do dolnej części miejscowości, skręt w prawo i kolejny podjazd asfaltem (przyjemny i szybki, bo wspomagany silnikiem :)) do kolejnego ciekawego miejsca – rezerwatu BOŻE OKO oraz kapliczki.
Dalej drogą przez piękny las do miejscowość Olszowa gdzie znajduje się Park Miniatur i restauracja https://www.parkolszowa.pl/.
Kolejnym ciekawym punktem wycieczki jest ładny kościółek w miejscowości DOLNA , z której jedziemy do Kadłubca i zaczynamy przyjemny (bo z silnikiem elektrycznym 🙂 podjazd na Górę Świętej Anny, w Kadłubcu można zjechać kawałek i zwiedzić zabytkowy wiatrak.
Przed miejscowością Wysoka jeśli jest maj zobaczymy panoramę na piękne pola rzepaku.
W miejscowości Góra Świętej Anny jest mnóstwo ciekawych miejsc, zabytków i restauracji.
Warto zatrzymać się i odpocząć.
http://geopark-goraswanny.pl/15/informacja-turystyczna.html
Kolejny szybki zjazd prowadzi nas do Pałacu Żyrowa http://www.palaczyrowa.pl/ .
Powrót z pałacu Żyrowa na rynek w Leśnicy to niecałe 6 km.
Trasa 3
CYSTERSKIE KOMPOZYCJE KRAJOBRAZOWE RUD WIELKICH
Trudność: bardzo łatwa
Dystans: 29 km (opcja przedłużenia nad zalew rybnicki)
Trasa przebiega w 90% drogą leśną więc jest bezpieczna dla dzieci .
Pierwszą atrakcją na trasie jest Kaplica Św. Magdaleny z 1784 r. ocalała z wielkiego pożaru lasu.
Na skrzyżowaniu przy kaplicy zaczyna się Leśna Dydaktyczna Ścieżka Rowerowa. Trasa prowadzi przez lasy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Na szlaku ustawiono kilkadziesiąt tablic z informacjami o gospodarce leśnej prowadzonej na podstawach ekologicznych oraz o historii tych terenów związanej z działalnością opactwa Cystersów, które powstało w Rudach w 1258 r. Po drodze mijamy liczne leśne atrakcje – wieżę widokową, altany wypoczynkowe, uroczyska.
Po przejechaniu 9 kilometrów wjeżdżamy do wsi RUDY.
Rudy to niezwykle ciekawa wieś położona w Parku Krajobrazowym „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Koniecznie warto zobaczyć sanktuarium Cystersów oraz zwiedzić rowerem piękny park z przepływającą rzeką Rudą, licznymi mostkami. Kolejną atrakcją na trasie jest zabytkowa kolejka wąskotorowa.
Powrót do samochodu tą samą drogą – dla urozmaicenia można skręcić w dobrze oznakowane rowerowe ścieżki dydaktyczne przedłużając trasę o kilka kilometrów.
Jeśli po zwiedzaniu atrakcji Rud zostanie dużo czasu i chęć na dalsze zwiedzanie proponuję przedłużyć wycieczkę i udać się nad zalew rybnicki równie atrakcyjną, leśną ścieżką rowerową .
Nawigację w mapy.cz ustawiamy na punkt BAR PRZYNĘTA:
https://goo.gl/maps/2bbKBf3t8GMFuHLK6
Powrót do Rud tą samą drogą.
Trasa 4
Zamek UJAZD , KOZIEŁAWY , BROWAR i STAWY SIERAKOWICKIE , NIEZDROWICE TĘŻNIA i PASIEKA
Trudność: trasa bardzo łatwa , bezpieczna dla dzieci
Dystans: 45 km
Wycieczka w 90% przebiega dobrymi drogami leśnymi wyłączonymi z ruchu samochodowego – idealna na całodniową przygodę dla rodzin z dziećmi . Dodatkową zaletą tej trasy jest możliwość dowolnego skrócenia sobie drogi lub wydłużenia np. do kapliczki MAGDALENKA .
Proponowany start i koniec na parkingu malowniczych RUIN ZAMKU BISKUPÓW W UJEŹDZIE. Kilka lat temu była tu prowadzona rewitalizacja, polegająca na remoncie ruin, ich trwałym zabezpieczeniu. Ponadto w latach późniejszych dodatkowo powstała ciekawa platforma widokowa przytwierdzona do zamkowych murów, a także zadbano o obejście zamku. Ustawiono też szereg tablic informacyjnych. Zamurowana niegdyś brama, dziś zaprasza w progi zamku.
Od roku 2022 Ujazd może pochwalić się również nowym rynkiem z kolorowymi fontannami .
Z Ujazdu trasa prowadzi nas do zabytkowego parku w Sławięcicach , przejeżdżając rowerem przez park zobaczymy jego minioną wielkość. Unikatowe drzewa, układ alejek, pozostałości po świątyni, a także drewniana chatka syberyjska – wszystkie te rzeczy są świadectwem minionej sławy i przepychu, jakim cieszył się kompleks parkowy w Sławięcicach. Do dziś jest on zaliczany do grupy czterech największych parków na Opolszczyźnie.
Kilkaset metrów od parku na końcu ulicy Asnyka znajduje się wjazd do lasu i czeka nas 16 km bardzo dobrej leśnej drogi .
Po przejechaniu ok 6 kilometrów dojeżdżamy do malowniczego uroczyska KOZIEŁAWY gdzie na wzgórzu znajduje się wiata z miejscem na ognisko, pomnik- obelisk upamiętniający ogromny pożar lasu w 1992 roku , ze wzgórza roztacza się bardzo ładny widok na dwa zbiorniki wodne .
Po przejechaniu kolejnych 5 km nawigacja doprowadzi nas do przeciwpożarowej wieży obserwacyjnej .
Na 22 kilometrze wjeżdżamy do miejscowości Sierakowice , w której możemy odpocząć nad stawami hodowlanymi przy których znajduje się drewniany zabytkowy kościółek , plac zabaw dla dzieci, smażalnia ryb oraz lokalny Browar Welders .
Droga powrotna prowadzi nas równie piękną leśną drogą przez wieś Łącza oraz kolejne leśne miejsce spotkań myśliwych do miejscowości Niezdrowice – najpiękniejszej wsi opolskiej w roku 2021 .
W Niezdrowicach warto odpocząć przy tężni oraz zwiedzić pasiekę i ścieżkę edukacyjną o pszczołach i historii kanału gliwickiego leżącą nad kanałem gliwickim .
Krótka ścieżka doprowadzi nas do malowniczego jeziorka z rajską plażą i miejscem na wypoczynek.
Z Niezdrowic jedziemy 3km asfaltową drogą , przez most na kanale gliwickim oraz mały, bardzo ładnie położony nad rzeką Kłodnica, park w Ujeździe.
Trasa 5
SZLAKIEM DYWANÓW KWIETNYCH NA GÓRĘ ŚWIETEJ ANNY PRZEZ PARK MINIATUR I CZARNOCIN
Trudność: łatwa
Dystans: 43,3 km
Ciekawa wycieczka, która jest pełna podjazdów i ciekawych zjazdów na rowerze elektrycznym, a przy tym jest bardzo łatwa do pokonania.
Proponowana trasa zaczyna się na parkingu ruin Zamku Biskupów w Ujeżdzie. Przebiega przez malownicze pagórkowate miejscowości Stary Ujazd, Zimna Wódka, Klucze w których warto odwiedzić drewniane kościółki. Proponujemy zrobić przerwę w restauracji i parku miniatur Olszowa
Następnie przez Czarnocin zwany Śląską Szwajcarią oraz miejscowości Dolna, Kadłubiec, Wysoka na Górę Św. Anny – jedną z najciekawszych miejscowości w województwie.
Po zwiedzaniu wybranych atrakcji i odpoczynku na Górze św. Anny czeka długi, kilkukilometrowy asfaltowy zjazd do Leśnicy, gdzie na ładnym ryneczku można uzupełnić bidony wodą. Dalej nawigacja prowadzi szybką i prostą drogą do Zalesia Śląskiego – kolejnej miejscowości leżącej na Szlaku Dywanów Kwietnych. Z Zalesia przez przysiółek Ferdynand ładną polną drogą do Starego Ujazdu i powrót do Ujazdu.
Trasa 6
WIEŻA ISCHL, OPACTWO CYSTERSÓW , NAJLEPSZY KEBAB, JEZIORO RYBACZÓWKA I RUINY ZAMKU
Trudność: trasa łatwa , płaska
Dystans: 43,8 km
Wycieczkę zaczynamy z parkingu w Strzelcach Opolskich obok ruin zamku.
Na początek zwiedzamy tajemniczą wieżę ISCHL, następnie drogami szutrowymi i lokalnymi nawigacja prowadzi do jeziorka Rybaczówka bardzo ładnie zagospodarowanego, z własnym molo, plażą i placem zabaw dla dzieci. Następnie ruszamy łowiska we wsi Centawa. Z Centawy jedziemy ścieżką rowerową do byłego Opactwa Cystersów w Jemielnicy malowniczo położonego nad stawem. Dla głodnych w Jemielnicy polecamy najlepszy kebab w regionie – SELIM KEBAB. Wracamy do Strzelec Opolskich przez bardzo ładną wieś Gąsiorowice, w której przejeżdżamy obok kolejnego jeziorka. Po powrocie do Strzelec Opolskich można zjeść pyszne lody własnej roboty w malowniczym parku, przy ruinach zamku.
Trasa 7
ZAMKI, JEZIORA, MIÓD I WINO
Trudność: trasa łatwa
Dystans: 51,4 km
malownicza trasa na której odwiedzimy aż trzy zamki śląskie, pasiekę i winnicę a także odpoczniemy nad pięknym jeziorem proponujemy start z parkingu przy ruinach Zamku Biskupów Śląskich, z którego udajemy się lokalną mało uczęszczaną drogą do lokalnej winnicy WINNICA RODZINNA w Balcarzowicach, warto zatrzymać się na degustacji i zakupić doskonałe wina w umiarkowanej cenie
Z winnicy kierujemy się do drugiego na naszej trasie zamku – zamek w Toszku, ładnie położony na wzgórzu powyżej starego ryneczku.
https://www.slaskie.travel/culturalheritage/3443
Po zwiedzaniu i odpoczynku w Toszku nawigacja prowadzi nas do największej atrakcji naszej wycieczki – miejscowości Pławniowice . W Pławniowicach polecamy zwiedzanie pięknego pałacu i ogrodu , odpoczynek na plaży nad jeziorem , spróbowanie pysznej rybki w smażalni PANORAMA z widokiem na całe jezioro
https://www.sala-panorama.pl/restauracja-panorama
Z Pławniowic ładną leśną drogą ruszamy do wsi Niezdrowice – najpiękniejszej wsi opolskiej roku 2021 . Przy samym wjeździe do Niezdrowic skręcamy w prawo nad malutkie ale ładne jeziorko KISSGRUBA z miejscem do wypoczynku . Z jeziorka ruszamy nad kanał gliwicki ścieżką dydaktyczną o kanale gliwickim oraz o pszczołach , na końcu ścieżki warto odwiedzić lokalną pasiekę GUCIO, w której oprócz zakupu miodów można zrelaksować się w domku pszczelim i skorzystać z uloterapii.
https://www.facebook.com/pasiekagucio/
W Niezdrowicach działa także manufaktura kosmetyków naturalnych:
https://www.wiejskamanufaktura.pl/
Kilkaset metrów dalej znajduje się również nowo wybudowana tężnia solankowa przy której możemy zakończyć wycieczkę lub udać się ładną leśną drogą do Ujazdu.